0
       

Regional Calendar


 

Farm Bureau Discussion Meet

Region Date Time Location Chair
I October15, 2019 5:00 p.m. Vicksburg Angie First & Noreen Heikes
II November 13, 2019 6:00 p.m. Milan Tom Stahl
III November 12, 2019 11:00 a.m.
Delta College
Leslie Siefka
IV September 28, 2019 9:00 a.m. Durand
Torey Birchmeier & Beth Wilson
V November 13, 2019 6:00 p.m. Ravenna Melanie Block
VI October 21, 2019 5:00 p.m. Whittemore-Prescott Matt Jakubik

Regional Update

Region Date Time Location Chair
I January 10, 2020 5:00 p.m. Main Street Pub; Vicksburg,MI
II January 9, 2020 4:30 p.m. Milan Tom Stahl
III January 9, 2020 4:30 p.m. Delta Leslie Siefka
IV January 8, 2020 4:00 p.m. Durand Torey Birchmeier & Beth Wilson
V January 9, 2020 6:00 p.m. Cedar Springs TBA
VI January 10, 2020 11:00 a.m. BJ's Restaurant; Gaylord,MI

District Leadership Contest

Region I
District Date Time Location Chair
1 January 30, 2020 4:00 p.m. Van Buren Katie Wagar
2 January 30, 2020 4:30 p.m. Olivet
Doug Pennington
3 January 30, 2020 4:00 p.m. Marshall Lora Finch
Region II
District Date Time Location Chair
1 January 29, 2020 3:00 p.m. Springport
Megan Merrill
2 January 29, 2020 3:30 p.m. Sand Creek Jennifer Wheeler
3 January 29, 2020 3:30 p.m. Pankow
Shirley Tautolo

Region III
District Date Time Location Chair
1 January 29, 2020 3:30 p.m. Unionville-Sebewaing Area
Alan Green
2 January 29, 2020 3:30 p.m. Cass City
Leigh Osentoski
3 January 29, 2020 3:30 p.m. Chesaning
Liz Tomac

Region IV
District Date Time Location Chair
1 January 30, 2020 4:00 p.m. Durand Torey Birchmeier & Beth Wilson
2 January 30, 2020 4:00 p.m. Laingsburg
Beth Eggleston
3 January 30, 2020 4:00 p.m. Fowlerville Curtis Refior

Region V
District Date Time Location Chair
1 January 29, 2020 4:00 p.m. Fremont
Rebel Smith
2 January 29, 2020 2:00 p.m. Montague Kate Feuerstein
3 January 29, 2020 3:30 p.m. Ionia Jason Griffith

Region VI
District Date Time Location Chair
1 January 29, 2020 3:30 p.m.
Traverse Bay
Brian Matchett
2 January 29, 2020 5:00 p.m. Carney Nadeau
Pat Wehner
3 January 29, 2020 3:30 p.m.
Alpena Ron Worth & Melissa Smith

Regional State Officer Interviews

Region Date Time Location Chair
I February 6, 2020 TBA
TBA TBA
II February 6, 2020 6:00 p.m. JACC
Jason Gehrke
III February 6, 2020 4:00 p.m. Delta Leslie Siefka
IV February 6, 2020 4:00 p.m. Mason Pete Barnum
V February 5, 2020 5:00 p.m. Lowell Kevin Nugent
VI February 6, 2020 TBA TBA TBA

Regional Leadership Contests

Region Date Time Location Chair
I February 13, 2020 4:00 p.m. Calhoun Area Career Center
Katie Sollman
II February 12, 2020 3:30 p.m. Saline David Mellor
III February 13, 2020 1:00 p.m. Delta College Leslie Siefka
IV February 13, 2020 4:00 p.m. Perry
Juliana Forbush
V February 12, 2020 4:00 p.m. Lowell Kevin Nugent
VI February 12, 2020 3:30 p.m. Whittemore-Prescott
Matt Jakubik

Regional Camps

Region Date Location Chair
I April 23-24, 2020 Camp Friedenswald; Cassopolis, MI TBA
II April 26-27, 2020 Camp Kimbell; Reading, MI TBA
III May 28-29, 2020 Bay Shore Camp; Sebewaing, MI TBA
IV March 23-24, 2020 Camp Copneconic; Fenton, MI TBA
V April 29, 2020 The Shack TBA
VI May 14-15, 2020 Camp Nissokone, Oscoda, MI
TBA

E-mail questions or comments to: association@michiganffa.org

​Sponsored By: